آموزش سرمايه گذاري در بورس و بازارهاي مالي

هوش مالي و اقتصادي چيست و در ايران چه كاربردي دارد؟

افرادي كه به تازگي فعاليت خود را در بازار سرمايه شروع مي كنند، به دنبال يادگيري روش هاي مختلف خريد و فروش سهام از قبيل خريد و فروش سهام در بورس بصورت آنلاين و اينترنتي و دانستن مزايا و معايب اين روش ها هستند. به همين دليل تصميم گرفتيم مقاله اي درباره آموزش خريد و فروش آنلاين سهام بنويسيم. در اين مقاله سرمايه گذاران تازه وارد به بورس مي توانند اطلاعاتي درباره روش هاي و نحوه خريد و فروش سهام در بورس بدست بياورند.

✔ نحوه خريد و فروش سهام در بورس

هر فردي كه قصد خريد و فروش سهام در بورس را دارد نمي تواند به صورت مستقيم اين كار را انجام بدهد. بلكه خريد فروش سهام در بورس هميشه بايد توسط كارگزاري انجام پذيرد. كارگزار واسط بين شما و بازار سهام يا همان بورس است. در حقيقت خريد و فروش بين شما و ساير سرمايه گذاران توسط همين كارگزار انجام مي شود. پس اولين قدم شما براي خريد و فروش سهام در بورس مراجعه به يك كارگزاري و افتتاح حساب معاملاتي در آن كارگزاري است.

براي اينكه شما بتوانيد در بورس اقدام به خريد و فروش سهام بكنيد، نياز به يك كدمعاملاتي نيز داريد. به كد معاملاتي، كد بورسي يا كد سهامداري نيز گفته مي شود. اين كد يك شناسه منحصر به فرد شماست. در واقع كد بورسي مانند كد ملي است و شما در بورس توسط اين كد شناخته مي شويد. اين كد هميشه متعلق به شما خواهد بود. پس قدم دوم شما دريافت يك كد بورسي از كارگزاري خواهد بود. بعد از اينكه اين دو قدم را برداشتيد، شما مي توانيد شروع به خريد و فروش سهام در بورس بكنيد. اما خريد و فروش سهام به روش هاي مختلفي امكان پذير است:

✔ ويديو آموزش نحوه خريد و فروش آنلاين و اينترنتي سهام

 

✔ روش هاي خريد و فروش سهام

روش هايي كه شما مي توانيد از طريق آنها اقدام به خريد و فروش سهام بكنيد عبارتند از:

  • مراجعه حضوري به كارگزاري و ارائه سفارش خريد يا فروش
  • سفارش تلفني به كارگزار
  • سفارش اينترنتي به كارگزار
  • معاملات سهام در بورس بصورت آنلاين (بر خط)

در ۲ روش اول سفارش خريد و فروش سهام شما به كارگزار يه شكل مراجعه حضوري و يا سفارش تلفني انجام مي گيرد. پس از آن كارگزار به دستور شما اقدام به خريد و فروش سهام براي شما مي كند. اما امروزه با پيشرفت و توسعه اينترنت و تكنولوژي ۲ روش اول تقريبا منسوخ شده اند و كاربرد زيادي ندارند.

در روش حضوري شما بايستي بابت هر درخواست خريد و فروش سهام يا اوراق بهادار خود فرم درخواست خريد و فروش را تكميل نماييد كه اين موضوع فرايند زمان بري مي باشد كه با تووجه به افزايش سرعت عمل بسيار زياد در معاملات در صورتي كه مدرك شما ديپلم و بالاتر مي باشد و در ضمن در ايام معاملات زمان ثبت سفارش را داريد توصيه مي گردد كه از اين شيوه فاصله بگيريد، زيرا با اين كار زمان و سرعت عمل شما در معاملات بسيار افزايش خواهد يافت و شما خواهيد توانست به راحتي به فعاليت هاي ديگر خود بپردازيد. در رابطه با معاملات تلفني نيز با وجود تخصيص زمان بهينه تر نسبت به حالت قبل اما با توجه به اينكه عموما قيمت هاي خريد و فروش مد نظر شما متغير خواهد بود اين روش نيز مشكلات عديده اي را در پي خواهد داشت. از اين گزينه تنها در حالتي استفاده كنيد كه در ساعت معاملات هيچ فرصتي جهت ثبت و ارسال سفارش در سامانه معاملات آنلاين نداشته باشيد.

خريد و فروش آنلاين سهام در بورس

✔ آموزش خريد و فروش اينترنتي سهام

مزيت خريد و فروش اينترنتي سهام يا همان خريد و فروش آنلاين سهام در بورس اين است كه سرمايه گذاران در هرجا كه باشند مي توانند به صورت اينترنتي اقدام به خريد و فروش سهام خود بكنند. با اين كار آنها ديگر نيازي به مراجعه حضوري به كارگزار ندارند. همچنين با اين كار امكان خطاي انساني كارگزار در سفارش هاي خريد و فروش بسيار كاهش پيدا مي كند، شما نيز نقل و انتقالات پول خود را به صورت غيرحضوري و از طريق اينترنت انجام مي دهيد. اين كار باعث صرفه جويي در وقت شما، افزايش امنيت نقل و انتقال پول و همانظور كه گفته شد كاهش خطاي كارگزار مي شود.

✔ نحوه خريد و فروش اينترنتي سهام در بورس

در روش خريد و فروش اينترنتي سهام، شما يك قرارداد خريد و فروش اينترنتي با كارگزار را تكميل مي كنيد و پس از آن كارگزار به شما يك كد كاربري و رمز عبور مي دهد. شما با داشتن اين رمز در هر ساعتي از شبانه روز مي توانيد به سايت كارگزاري مراجعه كرده و درخواست خريد يا فروش خود را ثبت كنيد كه پس از تاييد توسط كارگزاري معامله گران كارگزاري در اولين زمان ممكن درخواست شما را انجام مي دهند. پس در اين روش نيز مثل دو روش اول، خريد و فروش شما توسط معامله گران كارگزاري انجام مي شود با اين تفاوت كه سفارش دهي شما از طريق اينترنت صورت مي گيرد.

نحوه خريد و فروش اينترنتي سهام را مي توان بر دو قسم تقسيم كرد:

در روش اول كارگزاري به شما نام كاربري و رمز عبوري جداي از اطلاعات ورود به سامانه معاملات آنلاين تخصيص خواهد داد تا شما از اين طريق درخواست خريد و فروش خود را در هر ساعتي از شبانه روز ثبت نماييد. البته لازم به ذكر است كه هر سفارش خريد يا فروش شما بايستي حداقل ارزش ۵ ميليون ريال را داشته باشد. براي مثال اگر شما در ايام قبل مبلغ ۴ ميليون ريال را به خريد سهم پتروشيمي زاگرس تخصيص داده باشيد و الان اين سهم به ۳ ميليون ريال افت ارزش پيدا كرده باشد، شما نمي توانيد از طريق كد سامانه اينترنتي خود درخواست فروش را ارسال نماييد بلكه از طريق سامانه معاملات آنلاين و يا سفارش تلفني اين امر امكان پذير خواهد بود.

اما در روش دوم كارگزاري به شما نام كاربري و رمز عبور معاملات آنلاين را تخصيص خواهد داد و شما مستقيما به حساب شخصي آنلاين خود متصل مي شويد. مهم ترين ويزگي خريد و فروش سهام در بورس بصورت انلاين سرعت عمل در ارسال و ويرايش درخواست معاملات مي باشد. هم چنين مي توانيد درخواست خريد پلكاني را در كسري از ثانيه انجام دهيد. لازم به ذكر است كه تدبير و صحرا رايج ترين سيستم هاي معاملاتي آنلاين در بين كارگزاري ها هستند و برخي از كارگزاري ها نيز سامانه هاي معاملاتي خاص خود را راه اندازي كرده اند كه نمونه هايي از آن در بازار مشهود هستند.

حداقل سرمايه لازم جهت انجام خريد و فروش آنلاين يك ميليون ريال مي باشد ولي سقفي به لحاظ ارزش معاملات وجود ندارد. در واقع هر سفارش خريد شما بايستي به ارزش يك ميليون ريال باشد (مثلا ۱۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ريالي). اما در رابطه با فروش سهام حداقل ارزش تعريف شده معادل ۵۰ هزار ريال در هر نوبت معاملاتي مي باشد. ممكن است شما قصد سرمايه گذاري ۲ ميليارد ريالي در بورس داشته باشيد. از آنجايي كه سقف واريز به حساب كارگزاري در هر نوبت پرداخت معادل ۵۰۰ ميليون ريال مي باشد بنابراين بايستي در ۴ نوبت پرداخت را انجام دهيد تا حساب آنلاين شما به مبلغ ۲ ميليارد ريال شارژ شود.

✔ نحوه خريد و فروش آنلاين سهام در بورس

امروزه رايج ترين روشي كه سهامداران براي خريد و فروش آنلاين سهام - حتي عرضه اوليه سهام - از آن استفاده مي كنند خريد و فروش آنلاين سهام در بورس است. نام ديگر اين روش، معاملات برخط مي باشد. خريد و فروش آنلاين سهام به دلايل زير از بيشترين محبوبيت بين سهامداران برخوردار است:

  • در روش خريد و فروش سهام در بورس بصورت انلاين، خود شما مستقيما سفارش خود را در سامانه معاملاتي بورس ثبت مي كنيد و در همان لحظه ثبت سفارش، درخواست شما در سيستم معاملاتي ثبت مي شود. در نتيجه امكان اشتباه و يا كوتاهي از طريق كارگزار از بين مي رود.
  • شايد بتوان گفت مهم ترين مزيت خريد و فروش آنلاين سهام اين است كه در معاملات آنلاين شما سرعت عمل بيشتري براي تصميم گيري نسبت به خريد و فروش خود داريد. مثلا تصميم به فروش سهمي گرفته ايد، اما بر حسب شرايط نظر شما تغيير مي كند و همان لحظه سفارش خود را لغو مي كنيد. يا اينكه مي خواهيد قيمت مورد نظرتان را سريع تغيير دهيد. در روش خريد و فروش آنلاين سهام اين كار به راحتي صورت مي پذيرد. در صورتي كه اگر شما از ۳ روش قبلي سفارش فروش خود را به كارگزار اعلام كرده بوديد، ممكن بود تا درخواست لغو سفارش را مجددا به كارگزار اعلام كنيد كار از كار گذشته باشد.
  • اين معاملات امنيت بالايي دارد و همچنين نقل و انتقال پول شما به صورت الكترونيكي صورت مي پذيرد.

خريد و فروش آنلاين سهام در بورس

نكاتي درباره خريد و فروش آنلاين سهام در بورس

  • در روش خريد و فروش آنلاين سهام، شما ابتدا بايد قرارداد معاملات آنلاين يا برخط با كارگزاري را تكميل كنيد. پس از آن كارگزار به شما يك نام كاربري و كلمه عبور مي دهد. با استفاده از آنها مي توانيد به سايت كارگزاري مراجعه كنيد و مستقيما خريد و فروش هاي خود را انجام دهيد.
  • از آنجايي كه در روش آنلاين سفارش شما به صورت مستقيم در سيستم معاملاتي ثبت مي شود، اگر آگاهي درستي از نحوه خريد و فروش سهام نداشته باشيد، ممكن است منجر به ضرر و زيان شما شود. به همين دليل كارگزاري ها يك آزمون معاملات آنلاين از شما مي گيرند. اگر حد نصاب اين آزمون را بدست بياوريد اجازه دسترسي به سيستم معاملات آنلاين به شما داده خواهد شد. پس از آن شما مي توانيد اقدام به خريد و فروش سهام به صورت آنلاين بكنيد.

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۰:۰۵ توسط:khanesarmaye موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :